اپراتور دیزل ژنراتور

اپراتور دیزل ژنراتور
4.7/5 - (7 امتیاز)

اپراتور دیزل ژنراتور مسئول راه اندازی، نگهداری و تعویض موارد مصرفی (روغن موتور و فیلترها و . . .) در دیزل ژنراتور است.

وظایف اصلی اپراتور عبارتند از:

 • راه اندازی : اپراتور دیزل ژنراتور باید بتواند دستگاه را به درستی راه اندازی کند و آن را به شبکه برق متصل کند.
 • کنترل : اپراتور دیزل ژنراتور باید بتواند دستگاه را به طور ایمن و کارآمد کنترل کند.
 • نگهداری : اپراتور دیزل ژنراتور باید بتواند دیزل ژنراتور را به طور منظم بررسی و سرویس کند تا از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل شود.
 • نظارت بر عملکرد : اپراتور دیزل ژنراتور باید بتواند عملکرد دستگاه را به طور مداوم بررسی کند تا از بروز هرگونه مشکل احتمالی جلوگیری کند.
 • بررسی و رفع ایرادات : اپراتور دیزل ژنراتور باید بتواند ایرادات اولیه دستگاه را شناسایی و رفع کند.
 • آموزش کارکنان در مورد نحوه کار با دستگاه: اپراتور دیزل ژنراتور باید بتواند کارکنان را در مورد نحوه کار با دیزل ژنراتور آموزش دهد.

اپراتور دیزل ژنراتور باید دارای دانش و مهارت های فنی لازم برای انجام وظایف خود باشد. این دانش و مهارت ها معمولاً از طریق آموزش و بیشتر تجربه کسب می شود.

با توجه به تعویض موارد مصرفی در دیزل ژنراتور که شامل تعویض روغن مناسب در موتور دیزل و همچنین تعویض فیلتر سوخت (گازوئیل) فیلتر روغن و فیلتر هوا می‌باشد، اپراتور دیزل ژنراتور باید در دفترچه ای تمامی موارد فوق و ساعت کارکرد دستگاه را به صورت منظم یادداشت برداری کند و در موعود مقرر نسبت به تعویض آنها اقدامات لازم را انجام دهد.

تعویض فیلتر هوا دیزل ژنراتور
یک اپراتور که فیلتر هوا دیزل ژنراتور را تعویض می‌کند.

همچنین در صورتی که دستگاه مجهز به برد کنترل های پیشرفته همانند برد دیپسی نباشد، اپراتور وظیفه پایش اطلاعات آنالوگ (درجه ها) را دارد تا در صورت وجود مشکل نسبت به رفع یا خاموش کردن دستگاه اقدام نماید.

شرایط لازم برای اپراتور دیزل ژنراتور

برای تبدیل شدن به یک اپراتور دیزل ژنراتور، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • تحصیلات: معمولاً مدرک تحصیلی خاصی برای اپراتور دیزل ژنراتور لازم نیست. با این حال، داشتن مدرک تحصیلی در زمینه برق یا مکانیک می تواند مفید باشد.
 • مهارت ها: اپراتور دیزل ژنراتور باید دارای مهارت های فنی لازم برای راه اندازی، نگهداری و عیب یابی اولیه دیزل ژنراتور باشد. این مهارت ها معمولاً از طریق آموزش و تجربه کسب می شود.
 • تجربه: تجربه کار با دیزل ژنراتور می تواند برای اپراتور دیزل ژنراتور مفید باشد.

دوره های آموزشی

دوره های آموزشی مختلفی برای اپراتور دیزل ژنراتور وجود دارد. این دوره ها معمولاً توسط شرکت های تولید کننده دیزل ژنراتور، شرکت های خدماتی و مؤسسات آموزشی ارائه می شوند. دوره های آموزشی معمولاً شامل آموزش در زمینه های زیر هستند:

 • مبانی برق
 • مبانی مکانیک
 • طراحی و عملکرد دیزل ژنراتور
 • راه اندازی و نگهداری دیزل ژنراتور
 • تعمیر و عیب یابی دیزل ژنراتور

حقوق و دستمزد اپراتور

حقوق و دستمزد اپراتور دیزل ژنراتور بسته به عوامل مختلفی مانند تجربه، مهارت و محل کار (داخل شهر یا نقاط دورافتاده) متفاوت است. به طور کلی، اپراتور دیزل ژنراتور حداقل 50 درصد از حداقل حقوق های مصوب قانون کار بیشتر حقوق دریافت می‌کند.

بنا به گزارش سایت zippia در آمریکا و کشورهای توسعه یافته یک اپراتور می‌تواند تا 14.93دلار برای هر ساعت کارکرد درآمد داشته باشد. و تا سال 2028 این شغل 6 درصد رشد خواهد کرد. لینک منبع

آینده شغلی
استخدام اپراتور دیزل ژنراتور

بازار کار برای اپراتورهای دیزل ژنراتور رو به رشد است. این رشد به دلیل افزایش استفاده از دیزل ژنراتورها در کاربردهای مختلف است. اپراتورهای دیزل ژنراتور با دانش و مهارت های مناسب، فرصت های شغلی زیادی در اختیار دارند.

استخدام اپراتور دیزل ژنراتور

با توجه به این‌که دیزل پارسیا بزرگ ترین مرکز اجاره دیزل ژنراتور در ایران است و پروژه های مختلفی در سراسر کشور در اخیار دارد، و اگر شما اپراتور هستید می‌توانید نسبت با ارسال رزومه خود در قسمت فرصت های شغلی اقدام نمایید. و از مزایای ویژه پیشگامان صنایع دیزلی و نیروگاهی پارسیا بهره مند شوید.

5 1 رای
امتیاز شما
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی نجفی
امتیاز شما :
     

سلام اگه تو جنوب (بندرعباس) اپراتور دیزل ژنراتور نیاز داشتید من اهل اینجام و میتونم با شما همکاری داشته باشم.

باقری فرد

سلام،در کشورهایی مثل امریکا و توسعه یافتگان استخدام اپراتور دیزل ژنراتور ندارند و به جای ان مکانیک استخدام میکنند تا اینکه تخصصهای تعمیرات مکانیک سرویسکاری کامل برق و باتری و غیره را یک نفره انجام دهد ،بخصوص در کشور امریکا و اپراتور و سایر متخصصین وابسته به صنعت دیزل ژنراتور بیکار میمانند،واقعا متاسفانه هست

3
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x