4.4/5 - (30 امتیاز)

در این مقاله ما به راهنمای خرید ژنراتور خواهیم پرداخت. و سعی خواهیم کرد به صورت ساده و آسان شما را با جزئیات و نکات فنی در رابطه با این موضوع آشنا کنیم.

برای خرید ژنراتور نکات زیادی باید در نظر گرفته شود. انتخاب نوع سوخت مصرفی در ژنراتور و امکان دسترسی راحت تر به سوخت انتخابی و امکان خرید و قیمت سوخت مورد نیاز در منطقه مورد بهره برداری، در کنار برآورد مقدار مصرف برق برای پروژه و یا کارگاه مورد نظر با محاسبه ضربه احتمالی در سیستم (در دستگاه‌های مصرفی که در شروع کار برق زیادی نیاز دارند.) دو نکته ای است که برای انتخاب درست، نیاز به آنها خواهیم داشت.

خرید دیزل ژنراتور یا ژنراتور گازی؟

همانطور که می‌دانید ما در ژنراتورها سه نوع سوخت مصرفی داریم (بنزین، گاز و دیزل) و اگر دقت کرده باشید ما در تیتر و در همان ابتدا نوع بنزینی را کنار گذاشته ایم!

ژنراتور بنزینی در ایران شاید در کاربردهای مسکونی تک واحدی قابل مقایسه و انتخاب با سایر گزینه ها باشد. اما برای مصارف صنعتی و بزرگ به دلایل زیادی تولید و جایی در انتخاب و خرید برای کارفرمایان عزیز نخواهند داشت.

با کشیدن خط قرمز بر روی ژنراتور با سوخت بنزینی به بررسی دو گزینه باقی‌مانده خواهیم پرداخت.

فروش دیزل ژنراتور و گاز ژنراتور در ایران می‌تواند شرایط خاص و ویژه خود را داشته باشد. حتی انتخاب نوع ژنراتور از این دو گزینه به منطقه مورد بهره برداری هم بستگی دارد.

گازوئیل با توجه به جابجایی ساده ای که دارد تقریبا در همه جای ایران در دسترس است. اما این مسئله در مورد گاز خیلی موضوعیت ندارد. پس اگر امکان دسترسی به هر دو سوخت را دارید می‌توانید این مقاله را تا انتها بخوانید و در غیر این صورت خرید دیزل ژنراتور تنها گزینه پیش روی شما خواهد بود.

انواع مولد برق و ژنراتور بر اساس نوع و ماهیت کارکرد

ژنراتور ها در مکان و شرایط های متفاوت مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند. و با توجه به نیاز مصرف کننده می‌تواند به چند قسمت متفاوت تقسیم شوند.

پلاک دیزل ژنراتور
در پلاک ژنراتور اطلاعات فنی و از جمله نوع کارکرد ژنراتور توسط کارخانه درج می‌شود.
  • مولد اضطراری (Standby)

در بسیاری از مشاغل و مناطق امکان دسترسی و استفاده از برق شهری به راحتی وجود دارد اما هر گونه قطع برق حتی به صورت لحظه ای ممکن است موجب خسارات سنگین مالی (برای نمونه در دیتا سنتر ها) و حتی جانی ( در اتاق عمل بیمارستان‌ها) شود.

در این شرایط ژنراتور های استندبای  Standby به صورت آماده بکار برای جایگزینی با قطع برق شهری وارد مدار می‌شوند. و ساعت کارکرد آنها ممکن است در ماه از چندین ساعت هم بیشتر نباشد.

  • مولد پایه (Prime)

برای تامین برق به صورت موقت در صنایع  معادن و کارخانجات و پروژهای ساختمانی و. . . مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  • مولد دائم (Continuous)

از ژنراتور دائم کار در نیروگاه گازی و یا امور نیروگاهی در شبکه برق سراسری که نیاز به کارکرد پیوسته دارند استفاده می‌شود.

خروجی برق در ژنراتور ها (تبدیل کاوا به کیلووات)

تبدیل کاوا در دیزل ژنراتور
هر کیلووات معادل 80 درصد کاوا (کیلو ولت آمپر) می‌باشد. در ژنراتور خروجی بر حسب کاوا محاسبه می‌شود.

دستگاه های مولد برق توانایی تولید برق با خروجی های متفاوت از 220 تا چندین هزار ولت را دارند اما در بیشتر آنها این خروجی معادل برق سه فاز و 400 ولت می‌باشد.

همچنین واحد اندازه گیری توان در این دستگاه‌ها بر حسب کاوا  KVA (کیلو وات آمپر) محاسبه می‌شود که برای تبدیل آن به کیلوولت KW می‌تواند عدد مورد نظر را در 0.8 ضرب کنید.

برای نمونه 1500 کاوا * 0.8% مساوی است با 1200 کیلووات

(به عکس پلاک تصویر بالا نگاه کنید)

در ولتاژ 400 ولت (سه فاز) هم برای تبدیل کاوا KVA به آمپر AMP فرمول ساده دیگری وجود دارد. کاوا ضربدر 1.44 مساوی با آمپر خروجی است.

برای نمونه 1500 کاوا * 1.44 مساوی است با 2160 آمپر

در ولتاژ های مختلف فرمول 1.44 متفاوت است و این عدد فقط برای ولتاژ 400 ولت محاسبه می‌شود.

البته توان تولیدی در مولدهای ژنراتور در حالت ایده آل توسط کارخانه مشخص شده و توان خروجی واقعی می‌تواند تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار گیرد و ممکن است در برخی از شرایط امکان گرفتن خروجی به مقدار درج شده در مشخصات فنی و پلاک دستگاه امکان‌پذیر نباشد.

راهنمای خرید ژنراتور

راهنمای خرید ژنراتور
چند نکته مهم در خرید ژنراتور

چنانکه تصمیم به خرید دیزل ژنراتور و یا ژنراتور گازی دارید، بهتر است چند نکته مهم را به یاد داشته باشید

  • برگ سبز گمرکی و فاکتور فروش

درهنگام خرید مولد برق، برگ سبز آن از اهمیت زیادی برخودار است. با توجه به این‌که دستگاه ژنراتور در جابجایی ها در بیشتر اوقات مورد بازرسی قرار می‌گیرند عدم وجود برگ سبز به معنای قاچاق بودن کالا محسوب شده و توسط پلیس توقیف و ممکن است در نهایت مصادره شود.

توصیه ما دریافت فاکتور فروش رسمی از فروشنده ژنراتور است. توصیه ما خرید مستقیم از شرکت های وارد کننده اصلی به جای انتخاب واسطه ها می‌باشد.

  • گارانتی خرید

گارانتی ژنراتور در هنگام خرید نکته دیگری است که خریدار باید نسبت به آن توجه نماید. گارانتی ها معمولا از  شش ماه تا یکسال و از ساعات کارکرد 400 تا 1000 ساعت (هر کدام که زودتر فرا برسد) توسط فروشندگان ارائه می‌شود.

  • ساعات کارکرد و سال ساخت ژنراتور

در صورت خرید ژنراتور دست دوم علاوه بر برند موتور و ژنراتور و برد کنترل و نوع کوپله بهتر است سال ساخت و ساعت کارکرد آن را نیز در انتخاب خود مورد توجه قرار دهید.

در دیزل پارسیا ژنراتور های کم کارکرد وارداتی (با ساعات کارکرد 5 تا 10 هزار ساعت) از کشورهای اروپایی و استرالیا با بهترین برند ها عرضه می‌شود. در جهت کاهش قیمت و در صورتی که شما تمایل به ترخیص ژنراتور را داشته باشید ما می‌توانیم آن را قبل از مبادی گمرک به شما تحویل دهیم.

مقایسه گاز ژنراتور و ژنراتور دیزلی (قیمت و نگهداری)

ادامه مطالعه این مقاله به معنای دسترسی شما به هر دو سوخت می‌باشد. حالا به بررسی گزینه بعدی می‌پردازیم

مقدار مبلغ و بودجه در نظر گرفته شده برای خرید ژنراتور، و دلیل آن این است که ژنراتور های گازی در مقایسه با دیزل ژنراتور قیمت بالاتری دارند (در حدود دوبرابر) اما نیاز به سرویس و نگهداری به مراتب کمتری دارند (در حدود یک سوم در مقایسه با نوع دیزل) حالا اگر این مسئله را جور دیگر ببینیم:

اگر بودجه و مبلغ خرید ژنراتور برای ما محدود است مسلما ژنراتور دیزلی گزینه بهتری به نسبت گاز ژنراتور است. هرینه کمتر در خرید و در مقابل نیاز به سرویس و نگهداری بیشتر در طولانی مدت.

توجه به برند موتور ژنراتور و انتخاب گزینه مناسب از اساسی ترین نکات در خرید ژنراتور می‌باشد.

برای اطلاعات بیشتر: مقایسه دیزل ژنراتور و ژنراتور گازی

فیلم آشنایی با قطعات داخلی دیزل ژنراتور

ما در این فیلم با قسمت های مختلف یک ژنراتور اشنا خواهیم شد.

برند و شرکت‌های تولید کننده موتور Engine در ژنراتور

یک دستگاه تولید برق (ژنراتور) از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است اما دو قسمت اصلی دارد. موتور به انگلیسی: Engine به عنوان نیروی محرکه و قسمت دیگر آن، ژنراتور و اگر بخواهیم فنی تر به موضوع نگاه کنیم دینام و به انگلیسی: Alternator که با استفاده از نیروی گردشی دریافت شده از موتور، وظیفه تولید برق را انجام می‌دهد.

موتور و دینام در دیزل ژنراتور
موتور Engine و دینام Alternator در ژنراتور

در بازار برند های مختلفی از موتور و ژنراتور ها وجود دارند. در قسمت موتور از برند آمریکایی کاترپیلار تا برند های اروپایی پرکینز ، دویتس ، کامینز و . . . همچنین شرکت های نوظهور چینی همانند لوول و یا حتی چندین شرکت ایرانی هم در این بازار حضور دارند.

شرکت های تولید کننده مولد Alternator

و در قسمت تولید برق ژنراتور Alternator شرکت استمفورد انگلیس در رده نخست و سایر شرکت های اروپایی مکالته ، لینز ، مارلی ، لروی سومر و . . . در سایر جایگاه‌ها قرار دارند.

همانطور که گفتیم یک ژنراتور تولید برق از بخش های زیادی تشکیل شده است که در بالا به دو قسمت مهم و اساسی در آنها پرداخیم. در ادامه این مقاله نیم نگاهی به سایر قسمت ها خواهیم کرد و به صورت خلاصه به معرفی انها خواهیم پرداخت.

شاسی اصلی (Base Frame)

در دستگاه‌هایی که از چندین بخش تشکیل شده ما نیاز به فریم (شاسی) خواهیم داشت تا بتوانیم همه این اجزا را بر روی آن پیاده کنیم. و این فریم می‌تواند کیفیت‌های متفاوتی داشته باشد که با نوع ورق، ضخامت و کیفیت پوشش رنگ مشخص خواهد شد.

فریم و برد کنترل در دیزل ژنراتور
فریم Base Frame و برد کنترل Control Panel در ژنراتور

تابلو کنترل و برد کنترل (Control Panel)

مرکز فرمان و کنترل یک ژنراتور در داخل تابلو کنترل آن جای دارد و مهمترین بخش آن برد کنترل می‌باشد که وظیفه فرمان، آنالیز و نمایش کارکردهای مختلف موتور و ژنراتور را برعده دارد.

پیشتر ما در مجله دیزل به معرفی برد کنترل دیپسی پرداخته بودیم.

کوپلینگ، اتصال موتور و رادیاتور در ژنراتور
به اتصال بین موتور و دینام در ژنراتور کوپلینگ گفته می‌شود.

کوپلینگ و یا اتصال موتور به ژنراتور (Coupling Method)

شاید این کلمه را از فروشندگان ژنراتور با عبارات کوپله ایران و یا کوپله فابریک شنیده باشید! کوپلینگ و به اختصار کوپله به اتصال بین موتور و ژنراتور گفته می‌شود که در دو حالت مستقیم و یا شفت و بلبرینگ انجام می‌شود. و جالب است بدانید که هیچ شرکت تولید کننده موتور و ژنراتوری این‌کار را انجام نمی‌دهد و معمولا این کار در شرکت‌های دیگر انجام می‌شود.

در فروش ژنراتور قیمت کوپله فابریک بالاتر از کوپله ایران محاسبه می‌شود.

به اتصال موتور و ژنراتور که در ایران انجام می‌شود کوپله ایران و چنانکه این عمل در خارج انجام شود کوپله فابریک گفته می‌شود.

سیستم خنک سازی و یا رادیاتور ژنراتور (radiator)

رادیاتور از سایر قسمت های موردنیاز در هر موتوری می‌باشد. که وظیفه خنک سازی را برعهده دارد و توسط سایر تولید کنندگان از جمله دیزل پارسیا ساخته می‌شوند.

برای آشنایی بیشتر ببینید: رادیاتور ژنراتور چگونه کار می‌کند؟

قطعات جانبی (Accessories)

اگزوز و سایر قطعات آن، باتری و کابل های اتصال، لرزه گیر های زیر شاسی ، محل تخلیه روغن و… از سایر قطعات مورد استفاده در دستگاه ژنراتور می‌باشد.

قیمت ژنراتور (دیزل و گاز سوز)

از فعالیت های دیزل پارسیا می‌توانیم به واردات انواع دیزل ژنراتور و گاز ژنراتور از کشور های اروپایی و استرالیا اشاره کنیم. تمامی این دستگاه‌ها به صورت قانونی از گمرک ترخیص شده و دارای برگ سبزو برای آنها سند مالکیت صادر خواهد شد.

ما در حال اضافه نمودن این ژنراتور ها در قسمت فروشگاه دیزل ژنراتور سایت هستیم که به زودی لیست فروش آنها تکمیل خواهد شد.

به دلیل تغییرات ارزی در نرخ دلار و تغییر قیمت های به روز در حال حاضر استعلام قیمت فروش ژنراتور به وسیله تلفن و واتس آپ انجام می‌شود.

همچنین برای درخواست قیمت ژنراتور با مشخصات درخواستی خود با ما در ارتباط باشید.

پیشنهاد: اگر علاقه به دانستن تاریخچه برق و اختراع ژنراتور را دارید این مقاله را از دست ندهید!

این مقاله به روز رسانی می‌شود.

انتخاب نوع سوخت مصرفی برای ژنراتور (دیزل و یا گاز طبیعی) از اولین نکات خرید می‌باشد. برای تصمیم درست باید به دسترسی و قیمت تمام شده سوخت در منطقه مورد بهره برداری، دست پیدا کنیم

محاسبه مقدار توان ژنراتور که بر حسب کاوا محاسبه می‌شود. در صورت وجود مولدها و موتور ها الکتریکی در سیستم نیاز به سنجش بار ضربه در شروع و استارت کار هستیم. برای این منظور بهتر است از یک متخصص برق صنعتی کمک بگیریم

ژنراتور های گازی در مقایسه با دیزل ژنراتور قیمت بالاتری دارند (در حدود دوبرابر) اما  سرویس و نگهداری در آنها در حدود یک سوم ژنراتور گازی می‌باشد

یک دستگاه تولید برق (ژنراتور) از قطعات مختلفی شکل گرفته است و تمامی این اجزا به وسیله برند و شرکت های مختلفی و با چندین کیفیت تولید می‌شوند. بنابراین یک دستگاه می‌تواند با توجه به کیفیت سایر قطعات آن قیمت های متفاوتی داشته باشد

5 1 رای
امتیاز شما
اشتراک در
اطلاع از
guest
19 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
هادی نجفی

امکان این وجود داره قبل از خرید ژنراتور برای مدت کوتاه اجاره ش کنیم و اگه اوکی بود بخریم؟

اسانلو

قیمت فروش ژنراتور گازی برای ماینینگ را لطف میکنید؟

سبحانی

سلام وضعیت قطعی برق تا کی ادامه داره؟ ممکنه تا شهریور تموم بشه؟ الان خرید ژنراتور واقعا در توان خیلی از ماها نیست… اجاره ها هم که افتضاح رفته بالا

هادی

با سلام و عرض ادب
بنده قصد تهیه ژنراتور برای مصرف 90 آمپر به صورت دائم کار را دارم.
به نظرتون ژنراتور با چه قدرت و توانی موجود دارین برای این مقدار آمپر و هزینه آن چقدره؟
و نحوه سفارش و موعد تحویل و راه اندازی به چه صورت می باشد؟
0913723****

زبردست

با سلام،
در کاتالوگ دیزل ژنراتورهایی که در سایت معرفی شده اند هر دو mode عملکری استندبای و پرایم معرفی شده است. این یعنی هم به صورت استندبای و هم به صورت پرایم قابل بهره برداری هستند؟
لطفا راهنمایی بفرمایید.

میثم ابراهیمی

خرید و فروش ژنراتور شده بازار سیاه و بیچاره بخش خصوصی که باید تاوان همه چی رو بده

علی نجفی

سلام هزینه تولید برق با ژنراتور گازی برای هر کیلووات چقدر تموم می شود؟

علی حیدر ی

سلام، برای دفتر فنی مهندسی که دو پرینتر و دو سیستم ، پنج لامپ روشنایی و یک دستگاه کارتخوان و پنج دوربین مداربسته رو پشتیبانی کنه چه ژنراتوری رو پیشنهاد میکنید.

علی حیدری

سلام خسته نباشید. برای پشتیبانی برق دفتر فنی مهندسی به طوری که حداقل سه سیستم پی سی و دو پرینتر با توان های 2 و 1.5 کیلو وات یک دستگاه کارتخوان و پنج روشنایی رو پاسخگو باشه چه ژنراتوری رو پیشنهاد میکنید

آقای X

سلام ببخشید من برای ماینینگ ارزدیجتال نیاز به ژنراتور دارم ،چه ژنراتوری را پیشنهاد میکنید ؟

پژمان
امتیاز شما :
     

سلام …
شما برای خرید چه ژنراتوری را پیشنهاد میکنید کارکرده یا آکبند؟ برای تولید ۱۵۰ کیلووات برق چه برندی مناسب هست؟ ژنراتور ساخت ایران هم داریم؟

زاهدی

برای تولید برق در صورت قطعی برق در تابستان برای آپارتمان ۷۰ متری و آیا قدرت روشن کردن کولر گازی. اسپیلیت را در صورت قطع برق دارد ضمنا بی صدا باشد که همسایه ها رو اذیت نکنه قیمت چند

asadi

سلام متاسفانه ما در مقیاس خانگی و اداری کار نمی‌کنیم.
شما برای این مقدار در حدود 32 امپر نیاز دارید که می‌توانید نمونه های گاز سوز سایلنت را تهیه کنید.