تفاوت ژنراتور گازی و دیزل ژنراتور چیست و کدام بهتر است؟

تفاوت ژنراتور گازی و دیزل ژنراتور چیست و کدام بهتر است؟
4/5 - (3 امتیاز)

در این مقاله سعی بر بررسی تفاوت ژنراتور گازی و دیزل ژنراتور از نظر سوخت های مصرفی و نوع کارایی و نیز مزیت‌های هر کدام به صورت جداگانه داریم.

تا همین چند سال پیش، قضاوت در مورد ژنراتورها به این شکل بود

ژنراتورهای دیزلی = قابل اعتماد و ارزان، اما پر سر و صدا و کثیف.

ژنراتورهای گاز طبیعی = گران و گرم کننده اما بی سر و صدا تر و تمیز تر.

سوخت دیزلی یک انتخاب سنتی برای نیروی آماده به کار صنعتی و تجاری است اما به هیچ وجه تنها انتخاب نیست.

در گذشته، از سوخت های گازی در زمینه کاربری های صنعتی به دلیل هزینه، شدت نیرو، و درک دوام و قابلیت اطمینان به سوخت اجتناب می‌شد.

اما این مورد دیگر مسئله مهمی نیست. امروزه، به لطف توسعه فناوری های جدید در موتورها، محفظه ها و دیگر اجزا، تفاوت ژنراتور گازی و دیزلی به خوبی قابل مشاهده نیست.

ژنراتور گازسوز

ژنراتورهای گاز طبیعی ابزاری کارآمد برای تولید برق است. می توان از آن برای فراهم کردن سوخت ژنراتورهای قابل حمل و اضطراری استفاده کرد.و گاز طبیعی به عنوان یکی از ارزان ترین و مناسب ترین اشکال سوخت در میان خانواده سوخت های فسیلی برای نیرو دادن به ژنراتورها شناخته می شود.

از نظر قیمت، زغال سنگ تنها سوختی است که از آن ارزان تر است.یکی از بزرگترین معایب استفاده از زغال سنگ این است که منبعی کثیف برای سوخت می باشد.

گاز طبیعی عموماً به وسیله حفاری بدست می آید، همان فرایندی که برای نفت انجام می شود.گاز طبیعی به شکل مایع به مراکز نگهداری مختلف منتقل می شود و در آن ها به حالت گاز تبدیل می شود.پس از آن، از طریق خطوط لوله در دسترس قرار گرفته و می توان آن را در سیلندرهایی نیز خریداری کرد.

ژنراتور گاز طبیعی تقریباً مشابه با دیگر ژنراتورها کار می کند.

معمولاً  تنها تفاوت میان ژنراتورها، سوختی است که برای تامین انرژی در آن ها مورد استفاده قرار می گیرد.در این مورد، منبع سوختی که برای راه اندازی ژنراتور مورد استفاده قرار می گیرد گاز طبیعی است.این نوع از ژنراتورها معمولاً در مناطق شهری بزرگی مورد استفاده قرار می گیرند که منبع سوخت از طریق یک سیستم انتقال لوله در دسترس است.

 مزایای استفاده از گاز طبیعی

 1. مطلوب ترین کاربرد گاز طبیعی به عنوان سوخت، این است که منبع انرژی پاک تر، و ارزان تری از دیگر سوخت های فسیلی بوده و کارایی بالایی دارد.
 2. با مقایسه گاز طبیعی با نفت و زغال سنگ، میزان گوگرد، نیتروژن، و دی کسید کربن (یک گاز گلخانه ای) به میزان قابل توجهی در آن پایین تر است.که این امر موجب می شود تا گاز طبیعی یکی از تمیزترین منابع سوخت های فسیلی باشد.
 3. گاز طبیعی بوی زیادی که برای ژنراتورهای با سوخت های دیزلی و نفت مرسوم است را ایجاد نمی کند.
 4. ژنراتورهای گاز طبیعی در صورت استفاده برای تامین برق خانه ها، در زمینه کاهش هزینه ها موثر بوده، زیرا برقی که از سوی شرکت های آب و برق تامین می شود گران تر خواهند بود.
 5. جدا از ارزان تر بودن و آلودگی کمتر حاصل از گاز طبیعی، گاز طبیعی همچنین در شهرهای بزرگ کاربردی تر است زیرا به صورت مستقیم از طریق خطوط لوله زیرزمینی منتقل شده و به مکان هایی که مورد نیاز ارسال می شود.به همین دلیل، در زمان استفاده از ژنراتورهایی که با گاز طبیعی کار می کنند، نیازی به مخازن ذخیره نخواهد بود.

جدا از مزایای بازر آن، ژنراتورهای گاز طبیعی دارای معایبی نیز هستند.

معایب استفاده از گاز طبیعی

 1. یکی از مزایای آن می تواند به عنوان نقطه ضعفی برای آن نیز در نظر گرفته شود.به دلیل اینکه نیازی به ذخیره سازی گاز طبیعی نمی باشد، به دلیل اینکه عموماً از طریق خطوط لوله به محل استفاده منتقل می شود.در زمان وقوع فجایع و حوادث، ممکن است جریان گاز طبیعی به صورت موقتی قطع شود.فقدان سوخت برای راه اندازی تجهیزات در زمان قطعی برق و هنگامی که منابع مرسوم نیروی الکتریکی قطع شده اند، می تواند یک مشکل اساسی برای حفظ کسب و کارتان تا هنگامی وصل شدن برق باشد.
 2. گاز طبیعی به راحتی منفجر شده و در صورت آسیب به خطوط لوله می‌تواند منجر به خطر آتش سوزی شود.

در مقایسه با دیزل ژنراتور، ژنراتورهای گاز طبیعی:

 • هزینه بیشتری برای راه اندازی دارند.
 • گازهای گلخانه ای بیشتری را در هوا آزاد می کنند.
 • همچنین گاز طبیعی یک منبع سوخت غیرقابل تجدید است.

مقاله مرتبط: انواع ژنراتور و بررسی ژنراتور های خانگی و صنعتی

ژنراتور دیزلی

معمولاً می توان این نوع از ژنراتورها را به دو بخش اصلی تقسیم بندی کرد: یک موتور دیزلی و یک ژنراتور الکتریکی.

مجموعه های ژنراتور دیزلی عمدتاً برای تامین برق مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرند که در شبکه برق قرار نگرفته اند.و یا در صورتی که نوعی قطعی برق و یا خرابی رخ دهد.

کشتی ها و قایق های بزرگ در زمانی که روی آب هستند از ژنراتورهای دیزلی برای تامین برق خود استفاده می کنند.

استفاده از ژنراتورهای دیزلی برای تامین برق اضطراری پشتیبان مرسوم است.آن ها هم به صورت تک فاز و هم به صورت سه فاز موجود هستند.

می توان از ژنراتورهای دیزلی نه تنها برای کسب و کارهای متوسط تا بزرگ، بلکه برای خانه ها و دفاتر کوچک استفاده کرد.

مزایای استفاده از دیزل

 کارایی سوخت: زمانی که نوبت به انتخاب نوع سوخت می رسد، قیمت عموماً عامل تعیین کننده است.

با توجه به افزایش روز افزون تقاضا و کاهش عرضه، زمانی که نوبت به انتخاب سوخت می رسد همیشه در رابطه با سوخت انتخابی بحث و گفتگو وجود دارد.یکی از مهمترین موارد کلیدی در رابطه با یافتن منبع سوختی است که هم در زمینه انرژی صرفه جویی کرده و هم هزینه عملیاتی پایینی داشته باشد.

ژنراتورهای دیزلی در هر دوی این موارد امتیاز بالایی را کسب می کنند.اگرچه نسبت به ژنراتورهای گاز طبیعی گران قیمت تر هستند، اما می توانید میزان برق قابل استفاده بیشتری را از سوخت دیزل بدست آورید. ممکن است هزینه بیشتری را برای سوخت دیزلی بپردازید، اما میزان بیشتری برق را از مقدار دیزلی برابر با همان مقدار گاز بدست خواهید آورد.

کارایی سوخت مزیت اول برای استفاده از ژنراتورهای دیزلی است.

پایداری: یکی دیگر از مزایای استفاده از ژنراتورهای دیزلی، ضمانت وجود یک منبع برق پایدار است.در موسسات بزرگ، این مورد نقش بزرگی را ایفا کرده، زیرا بسیار از ماشین ها و دستگاه های مورد استفاده به صورت ۲۴ ساعته و در ۷ روز هفته از برق استفاده کرده و قطعی آن منجر به فاجعه خواهد بود. این امر می تواند در زمان هایی مانند عمل جراحی می تواند در صورت قطع شدن دستگاه های حیاتی منجر به مرگ افراد شود.

در مقایسه با یک ژنراتور گاز طبیعی، ژنراتور دیزلی به دلایل زیر کارایی بسیار بیشتری دارد:

 1. موتورهای دیزلی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند نسخه هایی بسیار بهتر از مواردی هستند که بسیار پر سر و صدا بودند و زمان بسیار بیشتری برای نگهداری نیاز داشتند.
 2. موتورهای دیزلی پرکارتر و قابل اعتمادتر هستند.
 3. مزیت دیگری که موتورهای دیزلی نسبت به موتورهای گاز طبیعی دارند این است که آن ها از سیم های برق استفاده نمی کنند.که این امر منجر به کاهش هزینه های نگهداری و تعمیرشان می شود.
 4. طول عمر مورد انتظار یک موتور گاز طبیعی به اندازه یک موتور دیزلی مشابه نیست.
 5. با توجه به این دیزل از دیگر سوخت ها اشتعال پذیری کمتری دارد، استفاده از ژنراتورهای دیزلی ایمن تر از سایرین است.آن ها از سیم استفاده نمی کنند، که این امر احتمال ایجاد جرقه و آتش سوزی را از بین می برد.

تفاوت ژنراتور گازی و دیزل ژنراتور : معایب استفاده از دیزل

 هزینه خرید یک موتور دیزلی در مقایسه با انواع دیگر می تواند بیشتر باشد.اما، با توجه به این‌که نگهداری از یک ژنراتور دیزلی می تواند کم هزینه تر باشد، این مورد هزینه اولیه خرید را جبران می کند.

سر و صدا یک مشکل اساسی برای ژنراتورهای دیزلی است.

مقاله مرتبط: کانوپی سایلنت چیست و چه کاربردی دارد؟

با این‌که مدل های جدیدتر بسیار کم سر و صداتر هستند، اما مدل های قدیمی سر و صدای زیادی داشتند. موتورهای دیزلی که در و اطراف مناطق پرجمعیت مورد استفاده قرار می گیرند نیز ممکن است برای ساکنان اطراف این واحدها ایجاد مزاحمت کند.

ژنراتور گازی و دیزلی بزرگ و جاگیر بوده و سیستم های مکانیکی و برقی بزرگی دارند که بخشی از این واحد هستند.برخلاف ژنراتورهای کوچک تر و سبک تر، ژنراتورهای دیزلی عموماً قابل حمل و کاربرپسند نیستند.

با توجه به گرایش های اخیر نسبت به سوخت های پاک تر و گازهای گلخانه ای کمتر، دیزل به عنوان یک دلیل اصلی برای آلودگی در بسیار از شهرهای بزرگی که مورد استفاده قرار گرفته، در نظر گرفته می شود.

زمانی که نوبت به انتخاب میان یک ژنراتور دیزلی و یک ژنراتور با گاز طبیعی می رسد، باید به چند سوال مهم پاسخ دهید:

ژنراتور چگونه مورد استفاده قرار می گیرد؟ (برای برق اصلی یا اضطراری)

برای خرید و نگهداری از ژنراتور بعدی خود چه میزان بودجه در اختیار دارید؟

همان طور که مشاهده می‌نمایید پس از بررسی تفاوت ژنراتور گازی و دیزلی مشخص گردید که هر دو مورد ژنراتور گازی و دیزلی دارای مزایا و معایب خاص خود هستند که نمی توان آنها را نسبت به هم متمایز کرد.

با ورود منابع سوخت توسعه یافته، مانند بیودیزل، این سوخت ها به محیط زیست و کیفیت هوا آسیب کمتری رسانده و به شکل بهینه تری برای تولید برق مورد نیاز سوخته، و منجر به صرفه جویی در هزینه های راه اندازی و نگهداری از این واحدها می‌شوند.

ژنراتور گازی و دیزل ژنراتور هر کدام مزایا و معایب خود را دارند و کاربر با توجه به شرایط و نیاز های خود می‌تواند یکی را از بین آن دو انتخاب کند. ما در این مقاله به تمامی این نکات پرداخته ایم

اگرچه نسبت به ژنراتورهای گاز طبیعی گران قیمت تر هستند، اما می توانید میزان برق قابل استفاده بیشتری را از سوخت دیزل بدست آورید.ممکن است هزینه بیشتری را برای سوخت دیزلی بپردازید، اما میزان بیشتری برق را از مقدار دیزلی برابر با همان مقدار گاز بدست خواهید آورد. پایداری: یکی دیگر از مزایای استفاده از ژنراتورهای دیزلی، ضمانت وجود یک منبع برق پایدار است.در موسسات بزرگ، این مورد نقش بزرگی را ایفا کرده، زیرا بسیار از ماشین ها و دستگاه های مورد استفاده به صورت ۲۴ ساعته و در ۷ روز هفته از برق استفاده کرده و قطعی آن منجر به فاجعه خواهد بود.این امر می تواند در زمان هایی مانند عمل جراحی می تواند در صورت قطع شدن دستگاه های حیاتی منجر به مرگ افراد شود.

گاز طبیعی به عنوان سوخت پاک تر، و ارزان تر از دیگر سوخت های فسیلی بوده و کارایی بالایی دارد. با مقایسه گاز طبیعی با نفت و زغال سنگ، میزان گوگرد، نیتروژن، و دی کسید کربن (یک گاز گلخانه ای) به میزان قابل توجهی در آن پایین تر است.که این امر موجب می شود تا گاز طبیعی یکی از تمیزترین منابع سوخت های فسیلی باشد.گاز طبیعی بوی زیادی که برای ژنراتورهای با سوخت های دیزلی و نفت مرسوم است را ایجاد نمی کند

با این‌که مدل های جدیدتر بسیار کم سر و صداتر هستند، اما مدل های قدیمی سر و صدای زیادی داشتند.موتورهای دیزلی که در و اطراف مناطق پرجمعیت مورد استفاده قرار می گیرند نیز ممکن است برای ساکنان اطراف این واحدها ایجاد مزاحمت کند. با توجه به گرایش های اخیر نسبت به سوخت های پاک تر و گازهای گلخانه ای کمتر، دیزل به عنوان یک دلیل اصلی برای آلودگی در بسیار از شهرهای بزرگی که مورد استفاده قرار گرفته، در نظر گرفته می شود

• هزینه بیشتری برای راه اندازی دارند.
• گازهای گلخانه ای بیشتری را در هوا آزاد می کنند.
• همچنین گاز طبیعی یک منبع سوخت غیرقابل تجدید است

0 0 رای ها
امتیاز شما
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جواد

سلام. دوست عزیز اون گازی که در کپسول میکنند و در دسترس هست گاز طبیعی نیست. گاز مایع هست.

مانی

بعد از خرید دیزل ژنراتور باید تو فکر خرید قاچاقی سوخت گازوئیل باشی اونم به قیمت هر لیتر دو هزار تومان تو کشوری که روی نفت خوابیده پس اگه دسترسی به گاز باشه همون ژنراتور گازی گزینه بهتری هست

حجت طحان

موارد که برای گاز طبیعی ذکر کردید، درست نیست.

4
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x