تعمیر و سرویس دیزل ژنراتور (راهنمای عیب یابی ژنراتور)

تعمیر و سرویس دیزل ژنراتور (راهنمای عیب یابی ژنراتور)
4.5/5 - (4 امتیاز)

در نوشته های قبلی مجله دیزل پارسیا ما با چک لیست بازدید دیزل ژنراتور به صورت (روزانه، هفتگی و ماهیانه) آشنا شدیم. با این حال ممکن است به هر دلیلی دستگاه دیزل ژنراتور ما دچار مشکل و وقفه در کارکرد درست شود. در این مطلب آموزشی ما با عیب یابی و مشکلات موتور ژنراتور آشنا خواهیم شد.

ما با راهکار هایی پیشنهادی سعی خواهیم کرد تا مشکلات دیزل ژنراتور شما را برطرف کنیم. با این حال چنانکه موفق به تعمیر و سرویس دیزل ژنراتور نشدید و یا نیاز به اعزام و مشاوره تعمیر دیزل ژنراتور داشتید همکاران ما در شرکت دیزل پارسیا اماده ارائه این خدمات به شما عزیزان هستند.

چرا موتور دیزل ژنراتور روشن نمی شود؟ و یا دیر روشن می شود؟

بررسی و کنترل سیستم سوخت دیزل ژنراتور :

در بیشتر دستگاه های ژنراتور شیر سوخت به صورت یک فرمان مکانیکی صورت می‌گیرد.  اولین کار ما میتواند چک کردن شیر سوخت و اطمینان از عملکرد درست آن باشد.

همچنین بازید و اطمینان از سالم بودن پمپ سوخت که وظیفه رساندن و پمپاژ به سیستم سوخت رسانی را دارد می‌تواند به رفع عیب و حل مشکل دیر روشن شدن دیزل ژنراتور کمک کند. از داشتن سوخت در باک اطمینان حاصل کنید.

در سیستم سوخت رسانی تمام لوله ها و شلنگ های سوخت باید به دقت بررسی و در صورت انسداد احتمالی رفع گرفتگی و یا تعویض شوند. و در صورت نیاز هواگیری موتور دیزل انجام شود.

علت دیر روشن شدن موتور دیزل می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. بهتر است فیلتر سوخت را چک کنید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

همچنین بی کیفیت بودن و یا وجود آب در سوخت هم ممکن است باعث علت گاز نخوردن موتور دیزل باشد.

نوسان و دور پایین در موتور دیزل ژنراتور

عواملی مکانیکی از جمله و خرابی های سنسور پیکاب یا گاورنر و یا مشکل در تنظیمات ECU دستگاه می‌تواند عامل بروز این مشکل باشد. پیشنهاد ما مراجعه به شرکت های تعمیرات موتور دیزل و یا تماس با شرکت دیزل پارسیا برای رفع ایراد ، تعمیر و سرویس دیزل ژنراتور و رفع نوسان و دور پایین در موتور دیزل ژنراتور می‌باشد.

تعمیر و سرویس دیزل ژنراتور: خروج دود در دستگاه  دیزل ژنراتور

خروج هرگونه دودی از اگزوز ژنراتور نشان دهند یک مشکل اساسی در دیزل ژنراتور می‌باشد. این دود ها ممکن است رنگ های متفاوتی داشته باشد که ما در این مقاله به بررسی دلایل این موضوع خواهیم پرداخت.

علت خروج دود سیاه در موتور دیزل

دود سیاه در خروجی اگزوز دیزل ژنراتور می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. ما در اینجا به 6 دلیل عمده این مشکلات اشاره می‌کنیم:

 1. گرفتگی انژکتورها که با سرویس و بررسی می‌تواند درست شود.
 2. فیلتر هوا که در صورت کثیفی با تعویض فیلتر مشکل دود سیاه برطرف می‌شود.
 3. پمپاژ شدن سوخت اضافه به موتور که با بررسی پمپ سوخت قابل حل می‌باشد.
 4. تنظیم نبودن سوپاپ ها و لق شدن که باید در حالت موتور گرم تنظیم شوند. و همچنین بررسی سوپاپ های دود و آب بندی و گرفتن لقی سوپاپ ها
 5. تنطیم نبودن زمان تزریق سوخت که با تنظیم لوله سرکج مشکل برطرف خواهد شد.
 6. کثیف بودن و دوده گرفتن محفظه احتراق که با سرویس مشکل دود درست می‌شود.

خروج دود آبی از اگزوز دیزل ژنراتور

دود آبی می‌تواند نشانه روغن سوزی در دیزل باشد. و نیاز به تعمیرات اساسی در دستگاه می‌باشد. که برای حل این مشکل هزینه بر نیاز به تعویض رینگ های پیستون فرسوده دارید. همچنین در مواردی با تعویض لاستیک های آب بندی سوپاپ ها مشکل خروج دود آبی از اگزوز برطرف خواهد شد.

مشکل خروج دود سفید از دیزل ژنراتور

در بعضی موارد علاوه بر دود سیاه و آبی ما شاهد خروج دود سفید هم از خروجی اگزوز هستیم که این هم می‌تواند نشانگر مشکلی در دستگاه ما باشد.

علت اصلی خروج دود سفید به مشکلات احتراق و یا نشتی خنک کننده داخلی ژنراتور مرتبط است.

برای بررسی این موضوع کف دست خود را به مدت 20 ثانیه در جلوی اگزوز قرار دهید (خروجی را به صورت کامل مسدود نکنید!) سپس با بو کردن ان در صورتی که بوی قوی موتور را احساس کردید ایراد از سوخت زیاد تزریق شده به موتور می‌باشد که حتی فرصت احتراق نداشته است .

و چنانکه این بو را حس نکردید، یکی از انگشتان خود را مزه کنید و اگر مزه شیرینی را احساس کردید مشکل می‌تواند از نشتی سیستم خنک کننده باشد.( مزه شیرین مربوط به ماده ضد یخ درون خنک کننده می‌باشد که بسیار سمی است )

دلیل نشتی هم می‌تواند ترک برداشتن سر سیلندر و یا از بین رفتن واشتر موتور باشد.

علت جوش اوردن موتور دیزل ( موتور ژنراتور زیاد گرم می‌شود)

اولین نکته می‌تواند بروز مشکل در سیستم خنک سازی دستگاه باشد. برای حل این مشکل نیاز به بررسی این موارد است.

 1. رادیاتور دیزل ژنراتور بررسی و در صورت گرفتکی سرویس شود.
 2. آب بندی واشر سر سیلندر بررسی شود.
 3. خرابی ترموستات بررسی و در صورت معیوب بودن تعویض شود.
 4. تسمه پروانه در صورت فرسوده بودن تعویض شود.
 5. پمپ آب و تسمه متصل به واتر پمپ بررسی شود.
 6. سطح مایع سیستم خنک کاری را بررسی و در صورت نیاز به مقدار آن اضافه کنید.

مشکلات مربوط به سیستم الکترونکی ژنراتور

تغییر در ولتاژ خروجی ژنراتور

هر گونه تغییر و یا صفر شدن ولتاژ در خروجی  ژنراتور می‌تواند نشانگر خرابی رگولاتور دستگاه باشد. در صورت سوختن رگولاتور ، پل دیود و یا سوختن سیم پیچ تحریک و یا اتصالی در مدار خروجی می‌تواند از دلایل ان باشد.

تعمیرات اساسی و  تخصصی دیزل ژنراتور  در تهران و همه نقاط ایران توسط تعمیرکار و سرویس کار دیزل پارسیا انجام می‌شود برای درخواست و استعلام هزینه تعمیر دیزل ژنراتور با ما در تماس باشید.

این آموزش در آینده به روز رسانی خواهد شد….

در بیشتر دستگاه های ژنراتور شیر سوخت به صورت یک فرمان مکانیکی صورت می‌گیرد.  اولین کار ما میتواند چک کردن شیر سوخت و اطمینان از عملکرد درست آن باشد. همچنین بازید و اطمینان از سالم بودن پمپ سوخت که وظیفه رساندن و پمپاژ به سیستم سوخت رسانی را دارد می‌تواند به رفع عیب و حل مشکل دیر روشن شدن دیزل ژنراتور کمک کند. از داشتن سوخت در باک اطمینان حاصل کنید. و . . .

خروج هرگونه دودی از اگزوز ژنراتور نشان دهند یک مشکل اساسی در دیزل ژنراتور می‌باشد. این دود ها ممکن است رنگ های متفاوتی داشته باشد که ما در این مقاله به بررسی دلایل این موضوع خواهیم پرداخت

وقتی موتور ژنراتور زیاد گرم می‌شود اولین نکته می‌تواند بروز مشکل در سیستم خنک سازی دستگاه باشد. برای حل این مشکل نیاز به بررسی این موارد است
• رادیاتور دیزل ژنراتور بررسی و در صورت گرفتکی سرویس شود.
• آب بندی واشر سر سیلندر بررسی شود.
• خرابی ترموستات بررسی و در صورت معیوب بودن تعویض شود.
• تسمه پروانه در صورت فرسوده بودن تعویض شود.
• پمپ آب و تسمه متصل به واتر پمپ بررسی شود.
• سطح مایع سیستم خنک کاری را بررسی و در صورت نیاز به مقدار آن اضافه کنید

هر گونه تغییر و یا صفر شدن ولتاژ در خروجی ژنراتور می‌تواند نشانگر خرابی رگولاتور دستگاه باشد. در صورت سوختن رگولاتور ، پل دیود و یا سوختن سیم پیچ تحریک و یا اتصالی در مدار خروجی می‌تواند از دلایل آن باشد

0 0 رای ها
امتیاز شما
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

[…] از بروز مشکلات و تحمیل هزینه های اضافه برای  تعمیر و سرویس دیزل ژنراتور ها خودداری کنیم. ما در دیزل پارسیا این چک لیست را برای […]

ماکروسل

سلام
شما سرویس دیزل ژنراتور در تهران رو هم انجام میدید؟
ژنراتور ما نیاز به اورهال داره و یه تعمیر اساسی نیاز داره

رضارضایی

سلام
دیزل 700 کاوا داریم
استارت میخوره ، ولی روشن نمیشه
به صورت دستی روشن میکنیم ولی از تابلو ، فرمان خاموش شدن نمی گیره؛
مجدد باید دستی خاموش بشه،
احتمالا مشکل از شیر برقی می باشد.
جهت بررسی بیشتر نیاز به حضور متخصصین از سوی شما می باشد.
لطفا در اسرع وقت اقدام نمایید.
با تشکر09109904912

3
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x