4.1/5 - (14 امتیاز)

با توجه به تصویب قوانین و ارائه تسهیلات و حمایت های بانکی توسط دولت محترم در جهت تولید پراکند برق در نقاط مختلف ایران، شرکت دیزل پارسیا آمادگی همراهی و مشاوره به شما سرمایه گذاران عزیز را در دارد. این مقاله برای آشنایی شما با مراحل احداث و مجوز نیروگاه مقیاس کوچک تهیه شده است.

مولد مقیاس کوچک گازی چیست؟

عملکرد نیروگاه مقیاس کوچک گازی
مراحل تولید برق در یک نیروگاه گازی

مولد مقیاس کوچک یا به عبارتی  Small Scale Generator به مجموعه ای از تاسیسات تولید برق می گویند که به صورت اتصال به شبکه برق سراسری قابل بهره برداری می باشد. به شرط آنکه ظرفیت عملی تولید آن در زمان اتصال به شبکه بیشتر از ۲۵ مگاوات نباشد.

با توجه به این موضوع که دیزل ژنراتور های موجود در کارخانه جات و یا صنایع مختلف دیگر امکان اتصال به شبکه برق سراسری و تولید مستمر برق به صورت سالانه را ندارد و بیشتر جهت مصارف استندبای استفاده می‌شوند.

 بنابراین مولد های برق دائم کار گازسوز امکان بهره برداری به صورت ۲۴ ساعته و نیز اتصال به شبکه را دارند و در واقع گزینه مناسبی جهت استفاده نیروگاه های مقیاس کوچک هستند.

فناوری پیشرفته ، سازگاری با محیط زیست ، هزینه کمتر سوخت مصرفی مولد ها و… همگی شرایطی را فراهم نموده تا هزینه برق تولید شده در نیروگاه های مقیاس کوچک به ویژه در شرایطی که بازیافت حرارتی تولید همزمان برق و حرارت (combined heat and power) به مراتب کمتر از نیروگاه های دیزلی باشد.

CHP چیست؟
تلفات و اتلاف انرژی در روش CHP از شبکه سراسری برق بسیار پایین تر است.

در روش تولید متمرکز از نیروگاه های کوچک و نزدیک به محل مصرف به جای نیروگاه های متمرکز استفاده می‌شود. بنابراین از میزان تلفات انرژی برق که در نیروگاه های بزرگ شامل ۴ درصد مصرف داخلی آن و نیز ۴.۵ درصد تلفات شبکه و ۱۷.۵ درصد تلفات توزیع شبکه جلوگیری به عمل خواهد آمد.

CHP و CCHP چیست ؟

تولید همزمان برق و حرارت یا CHP به معنی تولید همزمان چند نوع انرژی قابل استفاده دی بک سیستم واحد و یکپارچه که معمولا انرژی مکانیکی و گرمایی است.

در تکنولوزژی CHP به صورت همزمان هم انرژی الکتریکی و هم حرارت قابل استفاده می‌باشد در صورتی که در روشهای دیگر ۶۰% انرژی تولید شده به شکل بخار در برج های خنک کننده هدر میرود در صورتی که در سیستم های تولید همزمان برق و حرارت مراحل تولید انرژی جذب و مورد استفاده قرار می گیرد و باعث افزایش بازدهی تا ۸۰% می‌شود.

اجزای تشکیل دهنده یک سیستم CHP:

یک سیستم CHP از بخش های مختلفی تشکیل شده است که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم:

 1. مولد قدرت اولیه
 2. مبدل های حرارتی بازیافت گرما
 3. ژنراتور
 4. لوله ها و اتصالات
 5. پمپ ها
 6. عایق بندی ها
 7. ترانسفورماتور

در سیستم هایی که از مبدل های حرارتی بازیافت شده جهت مصارفی از قبیل سرمایشی  استفاده می‌شود از یک چیلر تراکمی یا جذبی در کنار سایر تجهیزات فوق استفاده می‌شود.

به این قبیل سیستم ها که به صورت همزمان قابلیت تولید  برق ، گرما و سرما را دارند اصطلاحا CCHP گفته میشود.

مراحل دریافت مجوز احداث نیروگاه مقیاس کوچک CHP

سرمایه گذار جهت صدور مجوز احداث مولد های مقیاس کوچک بر اساس ظرفیت درخواستی به واحدهای مشخص شده به شرح ذیل مراجعه نمایند:

 • جهت احداث نیروگاه با ظرفیت تولید زیر ۷ مگاوات : شرکتهای توزیع
 • جهت احداث نیروگاه با ظرفیت تولید بالای ۷ الی ۲۵ مگاوات:شرکتهای برق منطقه ای

برای این منظور از طریق سامانه http://iranchp.moe.gov.ir و ثبت نام در این سایت ، از طریق این سامانه طبق مقرارات جاری مجوز های ذیل صادر خواهند شد.

 1. درخواست معرفی نامه جهت استعلام های اولیه از اداره گاز-شهرک های صنعتی – امور اراضی و یا سایر ارگان های مربوطه
 2. درخواست مجوز موافقت نامه احداث
 3. در خواست مجوز اتصال به شبکه
 4. درخواست تاییدیه فنی
 5. درخواست پروانه احداث
 6. درخواست عقد قرارداد از شرکتهای برق منطقه ای مشروط بر داشتن پروانه احداث

موافقت نامه احداث نیروگاه مقیاس کوچک گازی چیست؟

موافقت نامه احداث مجوزی است که به موجب آن مراتب موافقت اصولی وزارت نیرو برای احداث مولد اعلام می‌شود. این مجوز عمدتا برای تدارکات لازم جهت اخذ پروانه احداث ، آماده سازی مراحل اجرایی احداث و نیز اخد پروانه احداث کاربرد دارد.

مراحل اخذ  و دریافت موافقت نامه احداث :
 1. درخواست کتبی به برق منطقهای و یا شرکت توزیع با توجه یه ظرفیت مگاوات درخواستی
 2. مراجعه به سایت خدمات الکترونیک وازرت نیرو به آدرس iranchp
 3. عضویت در سایت و تکمیل درخواست موافقت نامه (انتخاب واحد جلب مشارکت، تعیین ظرفیت، اطلاعات شرکت و اعضای اصلی و کارکنان، اطلاعات مالی و مدیریتی و….)
 4. ارزیابی درخواست موافقت نامه بر اساس پیوست دوم دستورالعمل مولد مقیاس کوچک
 5. صدور موافقت نامه با اعتبار شش ماهه
پروانه احداث نیروگاه گازی کوچک چیست ؟

پروانه احداث مجوزی است که به موجب آن سرمایه گذار اجازه می‌بابد با رعایت استاندارد فنی و مشخصات و شرایطی که در پروانه ذکر شده است نسبت به احداث مولد نیروگاه مقیاس کوچک اقدام نماید. مراحل اخذ پروانه احداث به شرح ذیل است:

 1. درخواست اخذ اطلاعات شبکه از واحد های جلب مشارکت برای مطالعه اتصال به شبکه بر اساس دستور العمل اتصال منابع تولید پراکنده
 2. درخواست تاییدیه اتصال از طریق سایت http://iranchp.moe.gov.ir/
 3. درخواست تاییدیه فنی مولد از طریق سایت فوق
 4. اخد تاییدیه شرکت گاز مبنی بر تامین میزان ظرفیت مورد نیاز
 5. گزارش مالی و یا تایید فرم مشاور سرمایه گذاری
 6. درخواست پروانه احداث
 7. صدور پروانه احداث دارای اعتبار یک ساله
نیروگاه تولید برق گازسوز
قرارداد خرید برق تضمینی با شرکت برق منطقه ای:

جهت عقد قرارداد خرید برق گذراندن مراحل ذیل الزامی است:

 • درخواست کتبی عقد قرارداد به شرکت برق منطقه ای
 • دریافت متن قرارداد از سایت توانیر و یا دریافت از شرکت های برق منطقه ای
 • ارائه متن قرارداد به همراه اسکن اسناد و مدارک به شرکت های برق منطقه ای
نصب و راه اندازی نیروگاه مقیاس کوچک گازی CHP

در اولین اقدام، باید در مطالعات اولیه و با توجه به پیش‌بینی مصرف، نیاز به نیروگاه در یک منطقه جغرافیایی خاص با قید ظرفیت تولید و زمان بهره‌برداری به تایید برسد.

سپس برای یافتن بهترین ساختگاه، مطالعات امکان‌سنجی دقیق انجام شود. این مطالعات در حوزه‌های مختلفی صورت می‌گیرد که مهم‌ترین آنها عبارتند از مطالعات زمین‌شناسی و لرزه‌خیزی، مطالعات هواشناسی، بررسی راه‌های تامین آب، بررسی امکان تامین سوخت اصلی گاز، بررسی هزینه‌های اتصال به شبکه سراسری برق، بررسی ملاحظات زیست‌محیطی.

بدیهی است که به هریک از پارامترهای فوق امتیازی داده و مکانی انتخاب می‌شود که از نظر فنی امکان‌پذیری بیشتر و از نظر اقتصادی مجموعاً دارای هزینه کمتر در دوره ساخت و درآمد بالاتر در دوره بهره‌برداری داشته  باشد. در همین مرحله، طرح اتصال نیروگاه به شبکه سراسری برق کشور شامل سطح ولتاژ و مدار خطوط اتصال به تصویب می‌رسد و موافقت وزارت نفت برای تامین سوخت گاز  نیروگاه در مقدار و فشار معین کسب می‌شود.

زمین و شرایط آماده سازی ساختگاه

شروع کار اجرا نیروگاه در قدم اول تامین زمین مورد نیاز ساختگاه است که ترجیحاً از ادارات منابع طبیعی گرفته می‌شود ولی چنانچه در مطالعات امکان‌سنجی، زمین های  کشاورزی انتخاب شده باشد، به صورت توافقی از کشاورزان خریداری می‌شود. پس از تثبیت ساختگاه، ابتدا نقشه توپوگرافی زمین تهیه و به طور دقیق ارتفاع آن نسبت به سطح دریا اندازه‌گیری و در نقشه ثبت  می‌شود. در این نقشه‌ها طول و عرض جغرافیایی چهارگوشه زمین نسبت به خط استوا و یک نصف‌النهار استاندارد تعیین می‌شود و نیز مختصات یک یا چند نقطه در داخل ساختگاه به عنوان نقاط مرجع حفظ می‌شود.

قدم دوم تهیه نقشه جانمایی تجهیزات و تاسیسات که با توجه به عواملی از جمله شیب زمین، جهت باد، نقاط اتصال به شبکه گاز و برق و سایر ملاحضات اقتصادی از جمله حداقل شده طول کابل ها و لوله ها و…. انجام مطالعات تکمیلی مانند تعیین میزان مقاومت خاک در عمق زمین و راهکارهای مناسب آن جهت طراحی ساختمان و فوندانسیون ها با توجه به وزن تجهیزات می‌باشد.

قدم سوم آماده سازی ساختگاه جهت شروع مراحل ساخت می‌باشد همچنین در این مرحله با توجه به مجوزهای اخذ شده اقدامات لازم جهت عقد قرارداد انشعاب گاز با شرکت ملی گاز ایران انجام می‌شود. احداث خطوط انتقال گاز و ایستگاه های اندازه گیری و تقلیل فشار گاز نیز در این مرحله انجام می‌شود.

پس از انتخاب پیمانکار اصلی و تحویل زمین به آن ، احداث ساختمان‌های موقت اداری و رفاهی برای استقرار پیمانکاران، مشاوران و عوامل محدود کارفرمای طرح است.

طراحی و مهندسی

ساخت نیروگاه، مستلزم وجود زیادی از نقشه برای ساخت، نصب، راه‌اندازی و بهره‌برداری است. این مدارک در طی یک برنامه از پیش توافق‌شده، توسط پیمانکاران اجرایی ومهندس مشاور بررسی و تایید می‌رسند. گاهی یک مدرک بارها ویرایش می‌شود تا تایید و قابل استفاده در کارگاه شود و در حین اجرای طرح نیز در صورتی که تغییراتی لازم باشد، در مدارک مهندسی اعمال و در پایان  کار، همه مدارک با آخرین تغییرات به عنوان مدرک «چون ساخت»، بازتولید می‌شوند و در اختیار بهره‌بردار قرار می‌گیرند.

ساخت و ساز ساختگاه

جهت  احداث فونداسیون تجهیزات سنگین مانند ژنراتور، ترانسفورماتور، مخازن سوخت، برج‌های خنک‌کن و دودکش‌ها در زمین‌های سست، گاهی لازم می‌شود برای محکم تر شدن زمین از شمع استفاده کنند. این شمع‌های بتنی مسلح که به صورت پیش‌ساخته تهیه و در زمین کوبیده ‌می شوند، زمان و هزینه زیادی را در شروع کار به طرح تحمیل می‌کنند.

ساخت فونداسیون ژنراتور در یک پروسه دقیق حفاری، آرماتوربندی، قالب‌بندی، تعبیه قطعات مدفون و بتن‌ریزی انجام می‌شود و همراه با آن سایر تاسیسات بتنی مانند فونداسیون مخازن سوخت اضطراری، دیوارهای بتنی محافظ محوطه مخازن، مخازن بتنی آب خام و آب آتش‌نشانی آغاز می‌شود.

از آنجا که طبق قانون محیط زیست نیروگاه موظف است ۱۰ درصد از فضای خود را به فضای سبز اختصاص دهد. بنابراین آخرین کاری که در مرحله ساخت انجام می‌شود محوطه سازی و فضای سبز است.

برخی موارد کلیدی و مهم در ساخت نیروگاه گازی کوچک
 1. تکمیل تجهیز کارگاه
 2. ورود ژنراتور به کارگاه
 3. تکمیل فونداسیون ژنراتور
 4. تکمیل نصب  ژنراتور
 5. تکمیل مخازن سوخت
 6. برق‌دار شدن پست
 7. تکمیل ایستگاه گاز
 8. سنکرون کردن واحد با شبکه
 9. تکمیل تست‌های عملکردی
 10. آغاز بهره‌برداری تجاری
نمونه قرارداد فروش برق

برای اشنایی بیشتر شما سرمایه گذاران محترم ما در اینجا نمونه قرارداد فروش برق تولید شده در نیروگاه مقیاس کوچک را آماده کرده ایم که می‌توانید در لینک زیر آن را دانلود فرمایید.

لینک دانلود پی دی اف راهنمای نمونه قرارداد فروش برق

مشاوره و راهنمایی برای هزینه ساخت نیروگاه گازی کوچک

شرکت پارسیا آماده همکاری و عقد قرارداد با کلیه شرکت ها جهت احداث نیروگاه مقیاس کوچک و یا جهت خود تامینی واحد های صنعتی می‌باشد. ما در تمامی  مراحل دریافت مجوز ، نصب و راه اندازی شما را یاری خواهیم کرد.

طرح توجیهی نیروگاه گازی کوچک
دانلود طرح نیروگاه برق گازسوز

در  مجله دیزل شرکت پارسیا می‌توانید به صورت رایگان طرح توجیهی نیروگاه گازی کوچک برای احداث نیروگاه کوچک گازی 3 مگاواتی را دانلود نمایید.  در این فایل تمامی هزینه احداث نیروگاه مقیاس کوچک و مقدار سود آوری و مجوز های لازم  و سایر موارد بررسی شده است. و می تواند به شما برای بررسی و تحقیق در این موضوع کمک کند.

.

.

برند های گاز ژنراتور های موجود در شرکت پارسیا:
 • ین باخر آلمان
 • دویتس ام وی ام
 • کاترپیلار
پروژهای نصب و راه اندازی نیروگاه گاز ژنراتور :
 • برق منطقه ای شیراز (با ظرفیت تولید ۱۲ مگاوات )
 • نیروگاه لویزان (با ظرفیت تولید ۸ مگاوات)
 • مس طارم (با ظرفیت تولید ۳ مگاوات)

مولد مقیاس کوچک یا Small Scale Generator به مجموعه ای از تاسیسات تولید برق می گویند که به صورت اتصال به شبکه برق سراسری قابل بهره برداری می باشد. به شرط آنکه ظرفیت عملی تولید آن در زمان اتصال به شبکه بیشتر از ۲۵ مگاوات نباشد

 • درخواست کتبی به شرکت توزیع برق
 • مراجعه به سایت خدمات الکترونیک وازرت نیرو
 • عضویت در سایت و تکمیل درخواست موافقت
 • ارزیابی درخواست موافقت نامه بر اساس پیوست دوم دستورالعمل مولد مقیاس کوچک
 • صدور موافقت نامه با اعتبار شش ماهه

بعد از دریافت متن قرارداد از شرکت توانیر و تکمیل اطلاعات لازم در فرم  و اسکن، آنها را به برق منطقه ای ارائه می‌دهیم

در حال حاضر این برند ها موجود است:

 • ین باخر آلمان
 • دویتس ام وی ام
 • کاترپیلار
5 1 رای
امتیاز شما
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رحیمی

سلام امکان مشاوره حضوری درباره احداث نیروگاه chp هست ؟۰۹۱۱۱۵۲۰۳۲۵ رحیمی

محمد

سلام هزینه احداث یک نیروگاه ژنراتور گازی کوچک چقدره ایا با سرمایه کم هم میشه نمونه های کوچیک احداث کرد؟ کوچیکترین نیروگاه ژنراتور گازی هزینش چقدره ؟۹

وحید مسنن
امتیاز شما :
     

عرض ادب و احترام خدمت همه همکاران و مسئولین شرکت دیزل پارسیا. برای احداث نیروگاه مقیاس کوچک نیاز به ژنراتور گازی با قدرت ۲۸۰ کیلووات دائم کار یا همان ۴۰۰ کاوا دارم.لطفا راهنمایی بفرمایید. با سپاس