کاوا چیست؟ و چرا در خرید موتور برق باید به آن دقت کنیم؟

کاوا چیست؟
3.5/5 - (28 امتیاز)

تهیه یک ژنراتور برق که بتواند به خوبی تمام نیازهای شما را تامین کند، یکی از مهمترین قسمت های خرید یا اجاره در ژنراتور به شمار می‌رد.

مسلما اشتباه در اندازه گیری و تخمین مقدار مورد نیاز برق مصرفی می‌تواند برای شما بسیار دردسر آفرین شود. آسیب به ژنراتور و خاموش شده آن بر اثر بار زیاد و یا دستگاههای متصل شده به آن از پیامدهای تهیه یک ژنراتور غیر متناسب با مصرف می‌باشد.

کاوا چیست و چگونه ژنراتور برق با ظرفیت موردنیاز را انتخاب کنیم؟

با پیشرفت های حاصل شده در صنعت برق در دهه های گذشته، طیف وسیعی از واحد های اندازه گیری به وجود آمده اند. و تبدیل این واحد ها به یکدیگر در مواردی می‌تواند بسیار سردرگم کننده باشد.

یک کاوا چند امپر است؟ هر کیلووات چند امپر است؟

ما در این مقاله سعی خواهیم کرد تا تعریف ساده ای از اندازه گیری های (کاوا،کیلو وات و آمپر) و تبدیل آنها به یکدیگر ارائه دهیم.

کاوا (که اختصار کیلو ولت آمپر است به انگلیسی: Kva) واحد اندازه گیری استاندارد در تولید برق در ژنراتور ها به شمار می‌رود. اگر شما هم قصد تهیه یک ژنراتور را داشته باشید احتمالا نام این واحد را شنیده اید. چرا که انداره ژنراتور ها با این معیار سنجیده می‌شود.

ژنراتور های برق امروزه در اندازه های بسیار متفاوتی تولید و به بازار عرضه می‌شوند. از نمونه های خانگی و حتی سفری (پرتاپل) که معمولا از 5 تا 50 کاوا برای خانه ها و محیط های کار استفاده می‌شود. و بیشتر به آنها موتور برق گفته می‌شود تا مولدهای با ظرفیت بیش از 50 کاوا که تا 3 مگاوات هم در مصارف صنعتی و نیروگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انتخاب موتور برق برای مصارف خانگی با ظرفیت متناسب

میانگین حدودی مصرف برق در خانه
تخمین و برآورد برق برای مصارف خانگی ساده و آسان است.

برای تخمین و اندازه گیری مقدار مصرف در مصارف اداری و خانگی که تکفاز می‌باشد، راه حل بسیار ساده ای وجود دارد. شما به راحتی می‌توانید از تمامی وسایل الکترونیکی که به صورت همزمان به موتور برق وصل می‌شوند، لیستی تهیه کنید و مقدار مصرف آنها را بر حساب آمپر یادداشت کنید.

این اطلاعات در برچسب و بدنه این دستگاهها به صورت استاندارد درج می‌شود. و در نهایت با جمع این مقادیر میزان مصرف شما بر حسب آمپر مشخص می‌شود.

روش اندازه گیری بر اساس آمپر یکی از بهترین و مطمئن ترین راه حل ها برای برآورد دقیق مصرف می‌باشد. از آنجا که موتور برق بر اساس کاوا به فروش و یا اجاره گذاشته می‌شود، می‌‎توانید مقدار جمع مقدار آمپر مصرفی را ضربدر ولتاژ کنید (در ایران 220 ولت است) تا مقدار مصرف در خانه و یا محل کار شما بر اساس وات مشخص شود. برای نمونه اگر شما 30 آمپر مصرف داشته باشد:

30*220=6600W

خوشبختانه برای راحتی مصرف کنندگان خانگی و کوچک موتورهای برق بر اساس کیلووات اندازه گیری می‌شوند.

همانطور که می‌دانیم هر 1000 وات معادل 1 کیلووات است و با تقسیم 6600 وات به هزار،  رقم  6/6 کیلووات حاصل خواهد شد.

در حالت تکفار هر یک کاوا معادل 1000 وات می‌باشد. به عبارت ساده تر برای این مصرف به صورت اسمی به 6/6 کاوا نیاز داریم.

واقعیت این است که هیچ سیستمی با راندمان کامل کار نمی‎کند. بنابراین همیشه در محاسبات خود دست بالا را داشته باشید.

برآورد و تبدیل کاوا و ظرفیت در ژنراتور برق صنعتی

در مصارف صنعتی و سه فاز که معمولا در توان های بیش از 50 کاوا مورد استفاده قرار می‌گیرند تعیین موتور با ظرفیت مناسب، بسیار مشکل تر و سخت تر از مصارف خانگی است. متاسفانه هیچ روشی به جز بازرسی و کمک از یکی برق کار صنعتی برای تخمین و برآورد مصرف وجود ندارد.

هنگامی این کار مشکل تر می‌شود که در شبکه از الکتروموتور ها نیز استفاده شده باشد. با توجه مصرف بسیار زیاد این موتور ها در هنگام استارت که با توجه به نوع نصب (ستاره ای یا مثلث) در لحظه و به اصطلاح ضربه به شبکه وارد می‌کند، و به همین منظور تخمین مصرف نیاز به مشاوره از یک کارشناس فنی دارد.

بعد از برآورد مقدار مصرف که می‌تواند برحسب آمپر و یا کیلووات مورد اندازه گیری قرار بگیرید از این فرمول ها برای تبدیل کاوا استفاده می‌کنیم.

فرمول تبدیل آمپر سه فاز به کاوا

برای تبدیل هر یک آمپر سه فاز به کاوا نیاز است که آن را تقسیم بر  1.44 کنیم.

برای نمونه چنانکه مقدار مصرف ما در یک مجموعه صنعتی برابر با 400 آمپر تخمین زده شود تبدیل آن به کاوا برابر با مقدار زیر خواهد بود:

400/1.44=277

فرمول تبدیل کیلووات به کاوا

حالا اگر مقدار مصرف بر اساس کیلووات محاسبه شده باشد در حالت سه فاز باید آن را ضربدر 1.8 کنیم تا مقدار کاوا مشخص شود.

برای نمونه در پروژه ای که مصرف آن 154 کیلووات پیش بینی شده است از این فرمول استفاده می‌کنیم:

154*1.8=277

تا اینجا ما با روش های تبدیل مقادیر آمپر و کیلووات به کاوا آشنا شدیم. اما یک نکته خیلی مهم در انتخاب دیزل ژنراتور و ژنراتور گازی وجود دارد.

اطلاعات درج شده بر روی پلاک ژنراتور و یا در دفترچه راهنمای ژنراتور در شرایط ایده آل محاسبه شده است و شرایط محیطی در خروجی توان این مولد ها می‌تواند تائیر گذار باشد.

بنابراین تا 75 درصد توان نامی در برخی موارد این رقم ممکن است متفاوت باشد.

این دستگاهها در شرایط آکبند و  هوای 20 درجه و با سطح ارتفاع 300 متر از دریا و رطوبت 60 درصد و با سوخت استاندارد تست شده اند. در حالی که بیشتر مناطق ایران در فصول گرم حرارت محیطی تا 40 درجه و ارتفاع تا بیش از هزار متر و رطوبت بالاتر قرار دارد.

همچنین مشکل سوخت که از کیفیت پایین تری به نسبت استاندارد های جهانی در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد و استفاده از ژنراتور های دست دوم و کارکرده که راندمان پایین تری در خروجی برق در آنها وجود دارد، باعث می‌شود که ما در محاسبات خود در خروجی واقعی ژنراتورها بسیار محافظه کارانه تر عمل کنیم.

از واحد کاوا برای اندازه گیری ظرفیت تولید برق در ژنراتور استفاده می‌شود.هر یک کاوا معادل 1000 وات می‌باشد. برای خرید ژنراتور و یا اجاره آن نیاز است تا برآورد دقیقی از دستگاه های مصرف کننده انجام شود. و واحد آمپر و یا کیلووات مورد نظر به کاوا تبدیل شود

برای تبدیل آمپر آن را ضرب در 1.44 می‌کنیم تا کاوا مشخص شود

مقدار کیلووات ضربدر 1.8 برای تبدیل به کاوا در حالت سه فاز مورد استفاده قرار می‌گیرد

این توان به صورت نامی بوده و در بهترین شرایط ایده آل از سوی کارخانه مورد ارزیابی قرار گرفته است. بدیهی است شرایط محیطی از جمله دما، رطوبت، اختلاف از سطح دریا، کیفیت سوخت، و کارکرده بودن دستگاه می‌تواند در آن تائیرگذار باشد

4.5 2 رای ها
امتیاز شما
اشتراک در
اطلاع از
guest
12 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد معین

باسلام . متشکر از مطلب بسیار عالی????????
سوالی داشتم و اینکه پست های برق که ولتاژ220v را ندارند چطور بایستی کاوا را اینجا به کیلووات تبدیل کرد؟
به فرض مثال 1200کاوا که از پست برقی تامین میشود چه مقدار کیلووات میشود؟
ممنون میشوم پاسخ بدهید????

محمد معین

متشکرم از توجه تان
مصرف جایی که من در آن کار میکنم این مقدار است و صحبتی به گوشم خورد که برای قطعی برق ژنراتور یا پنل خورشیدی تهیه شود این بود که فکرم مشغول شد و با وبسایت شما و این مطلب روبرو شدم
پست های برق چند ولت دارند؟

محمد معین

ببخشید در اصل این رو میخواستم بگم ،در کل مصرف کارگاه ما حدود 1000تا 1200 کاوا است ،خب با توجه به مطالب شما که واقعا عالی بودند ، این مقدار برابر با چند کیلووات یا مگاوات است؟ برای پاسخ باید ولتاژ پست برق را دونست درسته؟

بیژن
امتیاز شما :
     

ممنونم از اطلاعاتتون

Chevy

سلام هر یک کاوا میشه 1000 ولت در 1 آمپر یعنی به فرض مثال اگه ما یک مولد 7 کاوایی داشته باشیم و ازش ولتاژ 220 بگیریم میتونه تا 28 آمپر رو تحمل کنه؟

علی

سلام فکر کنم میشه۳۱ یا نزدیک ب ۳۲ امپر ایا درست میگم یا اشتباه حساب کردم

وحید

با سلام
دمتون گرم عالی و بسیار قابل درک برای ما که هیچ اطلاعاتی از برق نداشتیم
خسته نباشید 🙏

محمد علی پور
امتیاز شما :
     

سلام خسته نباشید
میخواستم بدونم یک ژنراتور 40kwبرای کار کردن نیاز به نیرو محرکه چند اسبی داره؟
ایا با یک دینام تک فاز ۷اسب کار میکنه

مهدی روستا

با درود فراوان و عرض معذرت به نظرم مقاله چند اشتباه جزیی داره
که با توجه به تجارب شما باید اشتباه تایپی باشه

برای تبدیل کیلووات به کاوا در حالت سه فاز باید ضربدر 1.08 بشه به اشتباه 1.8 نوشته شده است.ممنون

12
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x